Fallera Major

De L'Enciclopèdia, la wikipedia lliure en valencià
(Redirigit des de «Falleres Majors»)
Saltar a: navegació, buscar

La figura de Fallera Major es dona en Valéncia en la festa de les falles i és la major representant d'una comissió fallera, durant els festejos i activitats que la dita comissió realisa durant l'any que dure el seu regnat, també eixercirà de representant davant d'atres comissions falleres o atres acontenyiments a que la comissió siga invitada.

Existix també el càrrec de Fallera Major Infantil, ostentat per una chiqueta i que representaria de la mateixa manera als chiquets d'una comissió fallera.

Falleres Majors de Valéncia

Es tracten de la Fallera Major de Valéncia i la Fallera Major Infantil de Valéncia, en abdós casos són falleres d'una comissió fallera, triades per un jurat, i la funció principal del qual és eixercir com a embaixadora de la festa de les falles en la pròpia ciutat de Valéncia i fora d'ella, allà on se la requerixca durant l'any que dura el seu regnat.

Sistema actual d'elecció a Falleres Majors de Valéncia

El primer pas d'elecció és la preselecció. Cada comissió fallera de Valéncia que ho desige podrà presentar una candidata, en la majoria de casos estes candidates són les falleres majors de la comissió de l'eixercici faller anterior, i en cada sector faller es realisarà l'oportuna preselecció de falleres. El dit acte consistix en una desfilada de les candidates vestides de valencianes per a ser valorades per un jurat i per cada sector es podran triar 3 falleres en el cas que hi haja 13 candidates o més, 2 falleres si hi ha entre 12 i 7 candidates, i 1 fallera si hi ha 6 o menys candidates. En el cas de les infantils és igual. El jurat que triarà tant a infantils com a majors pot ser de 2 tipos segons decidixca el sector: un jurat designat per la Junta Central Fallera o un jurat conformat pels presidents de les distintes falles del sector.

En segon lloc es farà l'elecció de corts a on aquelles falleres preseleccionades seran valorades durant diversos dies per un jurat designat pel president de la Junta Central Fallera i que esta conformat per persones de valia de diverses professions (Periodistes, experts en protocol, artistes fallers,...) i per gent relacionada en les falles (antigues Falleres Majors, antigues Corts d'Honor, ex-directius de la Junta Central Fallera,...). Este jurat d'entre totes les candidates tindrà la funció de triar a les tretze que consideren millors per al càrrec.

Finalment un jurat triat a votació per l'assamblea de presidents de falla i que estarà format per cinc persones que poden ser d'entre els mateixos presidents o membres del ple de Junta Central Fallera, i despuix de diversos dies compartits en les 13 candidates, triaran la chica de més valia com a Fallera Major de Valéncia, i les 12 restants passaran a ser de la seu Cort d'Honor. En el cas de les infantils igual.

Les Falleres Majors de Valéncia

Nom Any
Pepita Samper Bono 1929
Elena Plà Toda 1930
Àngels Algarra i Azuara 1931
Consol Carinyena i Cruz Robles 1932
Elionor Aznar Carceller 1933
Amparito Albors Serrano 1934
Vicentita Montoro Grustau 1935
Filo Montoro 1936
María Luisa Aranda Sala 1940
María Luisa Aranda Sala 1941
María Luisa de Prat Dupoy de Lôme 1942
Elvira Gómez Trenor 1943
Carmen Asensio Ballester 1944
Amparo Garrigues Santonja 1945
Amparo Ibañez Valero de Palma 1946
Amparo Casanova Casanova 1947
María Julia Martínez de Vallejo i Manglano 1948
Margarita Casanova Civera 1949
María Victoria Noguera y Jiménez de Cisneros 1950
Pilar Ibáñez-Martín Mellado 1951
Rosario Violante Ferrándiz Luna y Álvarez de Toledo 1952
María del Consuelo Cànovas i Cobo del Prado 1953
María Miguela Carpi Cañellas 1954
María Amparo Taulet Casanova 1955
Paquita Iborra Martínez 1956
Sagrario Fernández de Córdova Planells 1957
María de la Encarnación Amorós Lluch 1958
María del Carmen Colomer Casanova 1959
María Isabel Colomer Boquet 1960
Mª Victoria Lamo Espinosa i Michels de Champourcin 1961
Elisa Antolí-Candela i Cano 1962
María Antonia Moret Gómez 1963
María de los Desamparados de Rojas i Cárdenas 1964
María José Carmena i Rodríguez de Manterola 1965
María de los Llanos Borso di Carminati Martínez 1966
María Dolores Palmero Salcedo 1967
María José Lleó García Ontiveros 1968
María Amparo Llobet González Mataix 1969
Elisa Lassala Bau 1970
Lourdes Pascual Navarro 1971
Sol Bacharach de Valera 1972
Encarna Folgado Tárrega 1973
María del Carmen Jarabo Calatayud 1974
Macarena Cañamás Gadea 1975
Carmen Serratosa Caturla 1976
Teresa Martínez-Hueso Ferrer 1977
Angeles Vidal Lorente 1978
Mariá Luz Fos Blanco 1979
Carmen Dolz Adell 1980
Amparo Marín Morales 1981
María José Esplugues Oliver 1982
Begoña de la Concepción Martínez 1983
María José Ariza Tró 1984
Esther Silleras Descalzo 1985
María José Herrero Martí 1986
Carmen Mollá Bau 1987
Marta Querol Benech 1988
Covadonga Balaguer Malmierca 1989
María José Oliver Mompó 1990
Carla Múñoz Antolí-Candela 1991
Mónica Palmer Cuenca 1992
Remedios Rodrigo Carbonero 1993
Laura Segura Hervás 1994
Raquel Giner Ortíz 1995
Elena Muñoz Carpi 1996
Sandra Climent Jordá 1997
Susana Remohí Andrés 1998
Sandra Bonet Martínez 1999
Lola Flor Bustos 2000
Adriana Polo Escrich 2001
Sara Martín Marín 2002
Vanessa Lerma Navarro 2003
Noelia Soria Mompó 2004
Carmina Gueguel Massmanian Estellés 2005
Lucía Gil Raga 2006
Marta Reglero Mangada 2007
Gloria Martínez Amigó 2008
Marta Agustín Ferrando 2009
Mª Pilar Gimenez Santamarina 2010
Laura Caballero Molina 2011
Sandra Munyoz Pérez 2012
Begonya Jimenez Tarazona 2013
Carmen Sancho De Rosa 2014
Estefania López Montesinos 2015
Alicia Moreno Morales 2016
Raquel Alario Bernabé 2017
Rocio Gil Uncio 2018
Marina Civera Moreno 2019

Les Falleres Majors Infantils de Valéncia

Nom Any Comissió Fallera
Teresa del Sacramento Agramunt Lillo 1941
María Dolores Liceras Carbonell 1942
María Carmen Barrera Risueño 1943
Teresa Trénor Trénor 1944
Ángela Manglano de la Lastra 1945
Ada Sancho Rodríguez-Fornos 1946
Sagrario Fernández de Córdoba Planells 1947
María Luisa Manglano de Más 1948
Victoria Laporta Osante 1949
Victoria de Córdoba y Sánchez de León 1950
María Encarnación Selva Adrién 1951
Luisa Sancho Merle 1952
María Pilar Rull Gómez-Ferrer 1953
Amalia Guillem Martí 1954
María Eugenia Escrivá Pérez 1955
Elisa Lassala Bau 1956
Mercedes Iturriaga Trénor 1957
Pilar Sánchez de León Rodríguez-Roda 1958
Amparo Pons Romaní 1959
Carmen Martínez Bordiu Franco 1960
Lolita Alfonso Sánchez 1961
Virginia B. Murillo Benedicto 1962
Carmen Fernández-Ordas y Abarca 1963
Beatriz Gascó Aznar 1964
Amparo González Lliberós Casanova 1965
Carmen Ferri López-Bonilla 1966
Beatriz Silva de Laporta 1967
Carmen Serratosa Cartula 1968
Silvia Ferrero Cisneros 1969
Cristina Peris Domingo 1970
Ángeles Iborra Juan 1971
Elena Monreal Alfageme 1972
Maria Amparo Trenor Garcia 1973
Beatriz Giménez Vila 1974
Concha Lluch Sánchez-García 1975
Mònica Mariner Tamarit 1976
Sonsoles Suárez Illana 1977
Amparo Cervera Taulet 1978
Encarnita Díaz Fort 1979
Laura Carsi Vaello 1980
Raquel María Castañeda Orón 1981 Joaquín Costa-Burriana
Mònica Palmer Cuenca 1982 Conserva-Berenguer Mallol
Maria Elena Giménez Miralles 1983 Menéndez Pelayo-Catalunya
Maria Amparo Martín Moret 1984 Doctor Sanchís Bergón-Turia
Maria José Calvete Ferrer 1985 Espartero-Ramón i Cajal
Patricia Sanz Sala 1986 Sevilla-Denia
Celia Lopera Merino 1987 San Josep de la Montanya-Terol
Sandra Leiva Herrero 1988 San Pere-Verge de la Vallivana
Maria Montoro Blasco 1989 Alfons el Magnánim-Nave-Bonaire
Belén Medina Martín 1990 Plaça de la Mercé
Elena Corbellas Solanas 1991
Carmen Serrano Bononat 1992 Alemanya-El Bachiller
Maria Asensi Lopez 1993 Giorgeta-Roig de Corella
Lorena Cervera Peris 1994 Trinitat-Alboraya
Ana Belén Ferrer Chardí 1995 Plaça de la Sequiota (El Palmar)
Lucia Andrés Zarapico 1996 Regne de Valéncia-Duc de Calabria
Natalia Bisbal Suay 1997 Cervantes-Pare Jofre
Ruth Galán García 1998 Lo Rat Penat
Amparo Morosoli Candela 1999 Sueca-Lliterat Azorín
Paloma Redondo Valero 2000 Pelayo-Matematic Marzal
Elena Nebot Collado 2001 Burjassot-Pare Carbonell
Alba Cervera Peris 2002 Trinitat-Alboraya
Nela Ayora Cortés 2003 Alameda-FrançA
Laura María Ortega Cano 2004 Almirant Cadarso-Conte de Altea
Cristina Sánchez Beltrán 2005 Poeta Asins-Alegret-Puzol
Nuria Llopis Borrego 2006 Na Jordana
Inmaculada Escudero Asensi 2007 Serrans-Plaça dels Furs
Victoria Blazquez Cercós 2008 Pizarro-Cirilo Amorós
Maria Berbel Fernández 2009 Pediatra Jorge Comín-Serra Calderona
Ariadna Galán García 2010 Carrera de Malilla - Isla Cabrera
Carmen Monzonís Valero 2011 Alameda-Avda. França
Rocio Pascual Candel 2012 Sta. Genoveva Torres-Arquitecte Tolsa-Alfahuir
Carla Gonzalez Hortelano 2013 Guardacostas-Músico Jarque Cualladó
Claudia Villodre Gómez 2014 Regne de Valéncia-San Valero
María Donderis Sanchis 2015 Quart Extramuros-Velàzquez
Sofia Soler Casas 2016 G. Asensio-Marqués de Solferit
Clara Maria Parejo Pérez 2017 Zapadores-Vicente Lleó
Daniela Gomez de los Angeles 2018 Sta. Maria Micaela-Martí l'Humà
Sara Larrazabal Bernal 2019 Josep Maria Bayarri-Los Isidros

Vore també