Anar al contingut

Cupressus macrocarpa

De L'Enciclopèdia, la wikipedia en valencià
Cupressus macrocarpa (Cupressus macrocarpa)

Cupressus macrocarpa, el ciprer de Monterrey,[1] és una espècie arbòrea de la família de les Cupresáceas, originària del suroest dels Estats Units.

Descripció

[editar | editar còdic]

De copa ampla i abovedada, pot alcançar els 30 m. Menuts fulls escamiformes, de color vert obscur, prou grosses i d'àpiç obtús no punchant. Corfa rojosa molt badada. Estróbilos femenins i masculins, els primers de 4 cm, redonejats i verts que tornen a púrpura en madurar, i els segons molt menuts, redonejats i grocs.[2][3]

Cons de C. macrocarpa

Distribució

[editar | editar còdic]

El ciprer de Monterey es troba naturalment només en la costa central de Califòrnia. Degut a que és un relicto glacial, el ranc de distribució natural de l'espècie durant els temps moderns es llimita a dos chicotetes poblacions relictas prop de Carmel, en Cypress Point en Pebble Beach i en Point Llops. Històricament, durant el pico de l'última edat de gèl, el ciprer de Monterey provablement hauria format un bosc molt més gran que s'estenia molt més al nort i al sur.[2]

L'hàbitat natural es caracterisa pels seus estius frescs i humits, que freqüentment envolen als arbres en boira marina.

Esta espècie s'ha plantat àmpliament fòra de la seua àrea de distribució nativa, particularment a lo llarc de les costes de Califòrnia i Oregó. La seua distribució europea inclou Gran Bretanya (incloses l'Illa de Man i les Illes del Canal), França, Irlanda, Espanya, Grècia, Itàlia i Portugal. Destaca la seua introducció en les Illes Canàries, a on està asilvestrado en l'actualitat. En Nova Zelanda, les plantacions s'han naturalizado i les condicions allí són més favorables que en la seua àrea de distribució nativa. També s'ha cultivat experimentalment com a cultiu maderero en Kènia.[4]

L'arbre s'ha plantat en èxit en Sri Lanka, i s'exhibix un espècimen de 130 anys en el Jardí Botànic Hakgala en Nuwara Eliya.

S'ha reportat que el ciprer de Monterrey ha provocat parts prematurs en ser ingerit per ganado vacú en Nova Zelanda. El fitocomponente responsable d'esta activitat s'ha identificat com a àcit isocuprésico, que també està present en el pi ponderosa, provocant efectes similars. [5]

Taxonomia

[editar | editar còdic]

El gènero va ser descrit per Hartw. ex Gord. i publicat en de Nova ZelanJournal of the Horticultural Society of London 4: 296. 1849.[6][7]

Etimologia

Cupressus és el nom llatí del ciprer que d'acort en alguns autors prové de "Cyprus" (Chipre), a on un atre ciprer (Cupressus sempervirens) creix selvat.

macrocarpa, del llatí macrocarpus-a-um que significa "de frut gran".

Sinonímia
  • Cupressus hartwegii Carrière
  • Cupressus lambertiana hort. ex Carrière
  • Cupressus macrocarpa var. lambertiana (Carrière) Mast.[8]
  • Cupressus macrocarpa var. goldcrest o Cedre llima
  • Callitropsis macrocarpa (Hartw.) D.P.Little[3]
  • Cupressus hartwegii Carrière
  • Cupressus reinwardtii Beissn.
  • Hesperocyparis macrocarpa (Hartw.) Bartel
  • Neocupressus macrocarpa (Hartw.) de Laub.[9][3]

Referències

[editar | editar còdic]
  1. Nom vulgar preferit en espanyol en Arbres: guia de camp; Johnson, Owen i More, David; traductor: Pijoan Rotger, Manuel, ed. Omega, 2006. ISBN 978-84-282-1400-1. Versió en espanyol de la Collins Tree Guide.
  2. 2,0 2,1 «Arbolapp Canàries». Consultat el 2026-04-06.
  3. 3,0 3,1 3,2 «Arbres i arbusts de la Facultat de Ciències - Laboratori de Plantes Vasculars, Facultat de Ciències UNAM». plantasvasculares.fciencias.unam.mx. Consultat el 2026-04-06.
  4. Cupressus macrocarpa Flora Europaea. Edinburgh: Royal Botanical Garden. 2008.
  5. «Isocupressic acid, an abortifacient component of Cupressus macrocarpa».New Zealand Veterinary Journal.44(3)
    109–111.ISSN 0048-0169.doi:10.1080/00480169.1996.35946.Consultat el 2024-05-01.
  6. «Cupressus macrocarpa». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultat el 30 de giner de 2013.
  7. «Cupressus macrocarpa Hartw. ex Gordon» (en en). www.gbif.org. Consultat el 2026-04-06.
  8. Sinònims en Catalogue of life
  9. Cupressus macrocarpa en PlantList/

Bibliografia

[editar | editar còdic]
  1. Abrams, L. 1923. Ferns to Birthworts. 1: 1–557. In L. Abrams Ill. Fl. Pacific States. Stanford University Press, Stanford.
  2. CONABIO. 2009. Catàlec taxonómico d'espècies de Mèxic. 1. In Capital Nat. Mèxic. CONABIO, Mexico City.
  3. Flora of North America Editorial Committee, i. 1993. Pteridophytes and Gymnosperms. 2: i–xvi, 1–475. In Fl. N. Amer.. Oxford University Press, New York.
  4. Jepson, W. L. 1909. Fl. Calif. vol. 1. 578 pp. Cunningham, Curtiss & Welch, Sant Francisco.
  5. Jørgensen, P. M. & S. #León-Yánez. (eds.) 1999. Catalogue of the vascular plants of Equador. Monogr. Syst. Bot. Missouri Bot. Gard. 75: i–viii, 1–1181.
  6. Killeen, T. J., I. García Estigarribia & S. G. Beck. (eds.) 1993. Guia Arb. Bolívia 1–958. Herbario Nacional de Bolívia & Missouri Botanical Garden, La Pau.
  7. Lawesson, J. I., H. Adsersen & P. Bentley. 1987. An updated and annotated check list of the vascular plants of the Galapagos Islands. Rep. Bot. Inst. Univ. Aarhus 16: 1–74.
  8. Munz, P. A. & D. D. Keck. 1959. Calç. Fl. 1–1681. University of Califòrnia Press, Berkeley.
  9. Nasir, I. & S. I. Ali (eds). 1980-2005. Fl. Pakistan Univ. of Karachi, Karachi.

Enllaços externs

[editar | editar còdic]

Commons